Merhabalar,

Bu yazımda android te aktivitelerden bahsedeceğim. Aktiviteler, android uygulamalarınızı oluşturmanız için gerekli olan önemli kavramlardır. Aslında, aktivite uygulamanızdaki tek bir ekranın adıdır. E-mail hesabınızdaki gelen mailler bir aktiviteyi, giden mailler başka bir aktiviteyi oluşturmaktadır.

Aktivite Oluşturmak

Öncelikle yeni bir android projesi açalım. Projemize resimdeki gibi isim verebiliriz.

Bilgilerimizi aşağıdaki gibi dolduruyoruz.

Projemiz açıldığında ActivitiesActivity java dosyasını görüntülediğimizde setContentView(R.Layout.main); kodunu görmekteyiz. Bu kod ile Resources klasörü altındaki layout klasöründeki main.xml dosyasının gösterilmesini sağlamaktadır.

Layout klasörü altındaki main.xml dosyasını açtığımızda projemiz çalıştırıldığında ekranda karşımıza çıkacak görüntü gözükmektedir.

Projemiz ilk açıldığında main aktivitemiz otomatik olarak oluşmakta. İkinci aktiviteyi de biz oluşturuyoruz. Bunun için resimdeki gibi com.Activities package ının üzerinde sağ tıklıyoruz New->Class diyoruz.

Karşımıza gelen New Java Class penceresinde Name kısmına secondactivity ismini veriyoruz ve Browse butonuna tıklıyoruz.

Superclass Selection penceresine activity yazıp Activity-android.app seçeneğini seçiyoruz ve OK butonuna basıyoruz.

Projemize eklemiş olduğumuz java dosyasının görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

secondactivity.java dosyamıza resimdeki kodları ekliyoruz.

Projemize java dosyamızı ekledik. Fakat ikinci bir ekran görüntüsü oluşturmak için xml dosyası da eklemeliyiz. Bunun için resimde gösterildiği gibi  yeni bir Android XML file oluşturmak için resimde gösterilen butona tıklıyoruz.

New Android XML File formunu aşağıdaki gibi dolduruyoruz ve Finish butonuna basıyoruz. Burada genel olarak dosya ismi verilirken küçük harfler kullanmanız önerilir.

Yeni oluşturduğumuz secondactivity.xml dosyamıza Form Widgets tan TextView ekliyoruz. TextView ın Text özelliğini İkinci aktivite olarak değiştiriyoruz.

İkinci formumuza gidince ne görüneceğini belirledik. Şimdi de main.xml dosyasından secondactivity.xml dosyasına giderken kullanacağımız öğe olan butonu resimdeki gibi ekleyelim.

main.xml dosyamızın arayüzüne butonumuzu ekledik. Bu butonu ikinci aktivitemize göndermek için ise aşağıdaki kodları ekliyoruz. Burada ilk olarak main.xml dosyasındaki button1 i activity1 adlı yeni buton değişkenimize atıyoruz. Atadığımız bu activit1 e tıklandığında SetOnClickListener olayının tetiklenmesini istiyoruz. Bunun için activity1. SetOn yazdıktan sonra Ctrl+ boşluk tuşuna basarak bu kodu otomatik olarak ekleyebiliriz.

Daha sonra OnClick olayında yeni bir aktiviteyi başlatıyoruz.

Projemizi çalıştırdığımızda ilk olarak butonumuzun bulunduğu ekran karşımıza gelecektir.

Butona tıkladığımızda resimde görünen hatayı alacağız.

Bunun sebebi AndroidManifest.xml dosyasından kaynaklanmaktadır. Bu dosyada çalıştırılacak aktiviteler tanımlanmalıdır. Bunun için resimdeki gibi AndroidManifest.xml dosyasında aktivitemizi ekliyoruz.

Projemizi tekrar çalıştırdığımızda main.xml den secondactivity.xml dosyasına geçiş sağlanacaktır. Fakat bu sefer de secondactivity.xml e koyduğumuz TextView gözükmeyecektir. Bunu görüntüleyebilmek için ise resimdeki gibi secondactivity.java dosyasına SetContentView kodunu ekliyoruz.

Projemizi tekrar çalıştırdığımızda ilk aktiviteden ikinci aktivitemize bağlantıyı sağladığımızı göreceksiniz :)