Merhabalar,

Bu yazımda Articulate 2.o da oluşturmuş olduğumuz bir SCO’nun playerda gösterilirken boyut probleminden bahsetmek istedim.

Articulate 2.0 da oluşturduğunuz bir öğrenme nesnesinin playerda istediğiniz boyutlarda olması için player ayarlarında değişiklikler yapmanız gerekecektir. Örnek olarak 1024X768 çözünürlükte bulunan ekranınızda ekran kaydını yaptıktan sonra bunu LMS’e yüklediğinizde player’ın bu boyutlarda olmadığını gözlemleyeceksiniz.

 

Bunun için ilk olarak soldaki resimdeki gibi Articulate 2.0′da Player Properties ekranına ulaşıp, resimdeki gibi Other seçeneğiyle Browser size ve Player Size özelliklerini resimdeki gibi ayarlıyoruz.

Ayrıca kullanıcının tarayıcının boyutlarını değiştirebilmesine izin veriyoruz.

Daha sonra preview yaptığımızda çektiğimiz boyutlara fit edecek şekilde playerda gözüktüğünü görüyoruz. Daha sonra bu nesneyi LMS için SCORM formatında publish edip LMS’e yüklediğimizde player boyutlarında bir kısıtlama ile karşılaşabiliriz. Aslında bu kullandığımız LMS’in ayar yapmadığımızda otomatik olarak belli boyutlarda SCO yu göstermesine sebep olmaktadır.

Böyle bir durumda LMS’te ilgili SCO için player boyutlandırılabilir seçeneğini seçmemiz gerekebilir :)