Merhabalar,

Bu yazımda her geçen gün kullanıcı sayısı artan mobil dünyadaki öğrenme ile ilgili literatür çalışmamdan bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle gelişen teknoloji desteği ile her geçen gün daha fazla olanağa sahip olan mobil öğrenme nedir ondan bahsedelim.

—Mobil Öğrenme; belirli bir yere bağlı olmadan eğitim içeriğine erişebilmeyi, dinamik olarak üretilen hizmetlerden yararlanmayı ve başkalarıyla iletişimde bulunmayı sağlayan, kullanıcının bireysel olarak gereksinimine anında cevap vererek üretkenliğini ve iş performans verimliliğini arttıran, mobil teknolojiler aracılığıyla gerçekleşen bir eğitim yöntemidir (Keskin, 2010).
Literatürde mobil öğrenmeyi net bir şekilde ifade eden diğer bir tanım ise; —Mobil öğrenme; zaman ve mekân kavramı olmadan, her zaman ve her yerden eğitim olanağı sağlar.
Bu ifadelerden de anlaşılacağı üzere mobil öğrenmenin en büyük katkısı yer ve zaman konusunda bize kolaylık sağlaması. Trafiğin çok yoğun geçtiği yerlerde yolculuğunuzu eğitimle tamamlayabilirsiniz. Tabi burada sizi rahatsız edecek olan etkenlerin durumu ayrı :)
Clark Quinn’in «mLearning is about augmenting our learning – and our performance»  sözü gerçekten mobil öğrenme olayını özetliyor bence.
Mobil öğrenmenin tanımını yaptık ama Neden Mobil Öğrenme bu kadar önemli derseniz aşağıdaki başlıklarda toplayabiliriz;
 • —Mobil iş gücü artıyor ( 2015’ e kadar 1,3 milyar’a ulaşacak(%37,2) – IDC)
 • —İşyerindeki demografik değişim
 • —Değişen davranışlar
 • —İnternet’te mobil erişim artışı
 • —Akıllı telefon ve tablet satışlarındaki büyük artış
 • —İşbirlikçi (Collaborative) ve İnformal öğrenmeye yardımcı olur,
 • —Her zaman ve her yerden erişilebilir özelliği ile bireyin programına uyar,
 • —Just-in-time performans desteği sağlar,
Yukarıdaki  başlıklarda dışında mobil öğrenmenin neden bu kadar önemli duruma geldiğinden bahsettim. Aşağıdaki resimde İnternet cihazlarının Dünya’da satışlarını gösteren bir grafik görmekteyiz. Akıllı telefon ve tablet satışlarındaki büyük ve hızlı artış yukarıdaki nedenlerimizi destekler nitelikte :)
Dünya’daki İnternet Cihazları Satışları
Bunların dışında mobil öğrenmenin getirdiği avantajları da literatürde aşağıdaki başlıklarda bulabiliriz. Tabi bu başlıklar aslında yukarıdaki bahsettiğimiz literatür tanımını da kapsamakta.
 • —Yaşam Boyu Öğrenme; Bilginin çok büyük bir hacime sahip olması ve değişimin çok hızlı olması sebebiyle Yaşam Boyu Öğrenme’nin önemi artmıştır.
 • —Farkında Olmadan Öğrenme; Bireye yaşamın içinde, sanki yaşamın bir parçasıymış gibi gerekli mesajları ulaştırarak hem yaşam boyu öğrenmenin gerekleri yerine getirilmekte, hem de birey formal (biçimsel) bir öğrenme ortamının sıkıcı şartlarından arınarak farkında olmadan gerekli bilgileri öğrenmektedir.
 • —İhtiyaç Anında Öğrenme; Bireyin ihtiyaç anında ulaştığı bilginin hem faydası yüksektir hem de o anda bilginin öğrenilmesi daha kolay ve kalıcı olur.
 • —Zaman ve Mekan Bağımsız Öğrenme; Taşınabilirlik ve internet erişimi açısından mobil cihazların bilgisayarlara göre zaman ve mekan konusunda bağımsızlığı daha fazla sağladığı görülmektedir.
 • —Yer ve Şartlara Göre Ayarlanan Öğrenme; Bulunduğumuz yere dair (hava durumu, tarihi bilgi vb.) yapılan bilgilendirmeler hem daha kolay öğrenmeyi hem de kalıcı bilgiyi sağlayacaktır.
Neden mobil öğrenme ve avantajları nedir diye bahsettikten sonra mevcut mobil cihazların kullandıkları işletim sistemleri ve programlama dillerini özetleyen tabloyu görmekte güzel olacaktır. Zira kurumunuz içinde mobil öğrenme üzerine çalışma yapmayı planlıyorsanız, şirket içindeki çalışanların kullandıkları mobil cihazların sistemleri ile ilgili bir çalışma yapmak gerekecektir.
Mobil İşletim Sistemleri
Mobil öğrenmenin özelliklerinden bahsettikten sonra biraz da literatürde geçen örnekleri görelim:
Microsoft Mobil Öğrenme Projesi: Satış ve Pazarlamayı desteklemek için, Windows Mobile platformunda tasarımlanan Microsoft Mobil Öğrenme Projesinde, kullanıcı performansını geliştirmeye yönelikmodüler yapıda kurslar ve sesli materyaller kullanılmaktadır.
TUSK: Tufts Universitesinin Bilim Bilgitabanı olarak kullanılan mobil cihazlardan erişebilen bir bilgi sistemidir  (http://tusk.tufts.edu/). Tuft Üniversitesi, Sağlık Bilgi Kütüphanesi, tıp, diş, veterinerlik okullarının desteği ile dinamik çokluortamlı bilgi yönetim sistemi olarak TUSK yaratılmıştır. Amacı fakülte ve öğrencilerin öğretim ve öğrenmesini desteklemektir. TUSK çevrimiçi materyaller ve ilgili aplikasyonlar aracılığıyla sağlık bilgisinin büyük boşluğunu kişisel olarak organize etmek için yol ve birleştirilmiş bilgi gövdesi için bir portal sağlamaktadır.
—MySportsPulse.com: My Sports Pulse, spor temalı senaryoları kullanan, bilimde ve matematik alanlarında  öğrencilerin başarısını ve ilgisini artırmak için tasarımlanan, cep telefonları gibi mobil cihazlar için tasarlanan, IVR, SMS, video mesaji aracılığıyla iletilen bir eğitim oyunudur. Her mesaj, kulanıcın spor bilgisini test etmek ve matematik, bilim ve teknoloji alan bilgisini tamamiyle eğlence ile öğretmeyi amaçlayan spor temalı soruları içerir.
—
Mobil Akademik Araştırma Destek Sistemi: Akademisyenlerin kendi araştırmalarına uygun araştırma yöntemini seçebilmelerini sağlamak amacıyla özgün olarak tasarlanan ve geliştirilen kapsamlı bir mobil öğrenme sistemidir (Keskin, 2011)
Mobil Akademik Araştırma Destek Sistemi
Bu yazımda Mobil Öğrenme’nin literatürdeki tanımlarından, neden bu kadar önemli olduğundan, avantajlarından ve literatürde mevcut bazı örneklerden bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur :)
Kaynaklar:
NÖ KESKİN, Mobil Öğrenme Teknolojileri ve Araçları,2010.
M. BULUN, Eğitimde Mobil Teknolojiler, 2010.
—NÖ KESKİN, Mobil Akademik Araştırma Destek Sisteminin Teknolojik Yapısı, 2011.