Merhabalar,

Bir önceki yazımda mobil öğrenme’nin öneminden, avantajlarından ve bazı örneklerden bahsetmiştim. Bu yazımda ise mobil öğrenme ile ilgili bir çalışma yaparken stratejimiz ne olmalıdır  ve başarı faktörleri nelerdir ondan bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle her süreçte yapıldığı gibi Gereksinimi Belirleyin! kuralını unutmamız gerekiyor. Çünkü yanlış yapılan bir gereksinim çalışması sonradan başımızı çok ağrıtacaktır. Bir yazılım geliştirme sürecinde en önemli başarısızlık faktörlerinden biri gereksinim çalışmasının düzgün yapılamamış olmasıdır. Bu noktada konudan konuya değişecek olmakla beraber, süreçte kendimize aşağıdaki soruları sormamız gerekecektir;

- Hedef Nedir?:  Hedefimizi belirlememiz gerekli ki daha sonra yaptığımız bu yatırımın geri dönüşümünü hesaplayabilelim ve başarılı olup olmadığımızı görelim.

 

- Neden Mobil Öğrenme?: Neden süreçte mobil öğrenmeye yöneliyoruz? Bu ihtiyacın sebebi nereden kaynaklanıyor? Sorun tam olarak nedir? Başka seçenekler olamaz mı? Bu değerlendirmeleri yaparak önce neden mobil öğrenmeyi seçtiğimiz ile ilgili olarak kendimiz ikna olalım ki yöneticimizi de ikna edebilelim :)


- Eğitimde Karşılaşılabilecek Zorluklar Neler?: Karşılaşabileceğimiz zorlukları önceden belirlememiz daha sonradan ön gördüğümüz bu problemlere karşı çözümleri
de üretmemizi sağlayacaktır.

Yukarıdaki soruları ve daha fazlasını sorarak gereksinimi belirledik. Peki daha sonra ne yapmalıyız? Artık hazırlıklarımızı değerlendirmeliyiz. Bu noktada hedef kitle profilini incelemek, şirket içindeki mevcut öğrenme stratejisinin mobil öğrenmeye uygun olup olmadığını analiz etmek ( uygun olmazsa izlenebilecek yollar nedir belirlemek) vb. mevcut hazırlıklarımızı değerlendirmemiz gerekecektir.

Mobil öğrenme yapacağımıza artık ikna olduk ve bütün hazırlık çalışmalarımızı tamamladık. Peki sonraki adım nedir?

Bu adımımız Geliştirme Seçeneklerini değerlendirmek olacaktır. Geliştirme seçeneklerinde aşağıdaki başlıklara göre soruları sormamız uygun olabilir;

Flash mı HTML5 mi?: Mevcut durumda Flash ve HTML5′in savaşı devam ediyor. Peki biz Flash mı yoksa HTML5 mi içerik geliştireceğiz buna karar vermemiz lazım. Gartner’ın raporuna göre 2015’e kadar, 2011 yılındaki uygulamaların %50 si HTML5 olacak.

LMS: Mevcut LMS’imiz mobil desteği var mı? Varsa aşağıdaki soruları sorabiliriz;

 • Takip etmek istediğiniz veriler neler?
 • Bu veriler nasıl kullanılacak?
 • SCORM gerekli mi?

Geliştirme Ekibi: Çalıştığınız ekibin önemi her zaman yüksektir. Kim geliştirecek, Hangi geliştirme araçlarını kullanacak ve geliştirme sonrasında sürdürülebilirliği açısından kim destek verecek sorularını cevaplamamız hem geliştirme sürecinde hem de sonrasında bize kolaylık sağlayacaktır.

Ayrıca bunlara ek olarak İçerik Türü’nün (Informal, Formal içerik) belirlenmesi, Performans desteği, Güvenlik konularını(Rol tanımlamaları, şifre korumalı cihazlar)  unutmamız gerekiyor. 2015 yılına kadar internet kullanımının %85′nin mobil cihazlar üzerinden olacağını düşünürsek, mobil öğrenme tarafında yapılacak çalışmalar daha da artacaktır. Burada şirket içi bilgilerin korunması açısından güvenlik konusu da önemli bir durum olacaktır diye düşünüyorum.

Yukarıda bahsettiğimiz maddeler üzerinden gittik ve sorularımızın cevaplarını bularak çalışmamızı yaptık. Buna ek olarak çalışmadaki başarı faktörlerini  aşağıdaki başlıklarda da toplayabiliriz. Bu başlıklar başarının değerlendirilmesi açısından da faydalı olacaktır;

 • Mobil Öğrenme uygulanması için gerçek ihtiyacın belirlenmesi,
 • Kurum kültürü ve hazır olması,
 • Paydaşların bağlılığı,
 • Kullanıcıya uygun gerçek tasarımın sağlanması (It is the learner who is mobile),
 • Mobil uyumlu bir web sayfası,
 • LMS desteğinin olması,
 • Pilot çalışma yapılması ve değerlendirilmesi,
 • Kullanıcı geri bildirimlerinin alınması ve uygulanması,
 • Mobil öğrenmenin gerçek yararlarının sağlanması; çevrim içi ve çevrim dışı kullanım, uzmanlara erişim, paylaşım vb.
 • Her 3-6 aylık periyotlarda stratejinin tekrar değerlendirilmesi.
Kaynaklar:
M. BULUN, Eğitimde Mobil Teknolojiler, 2010.