Merhabalar,

Bu yazımda CreateJS Tool hakkında yaşadığım tecrübeyi paylaşmak istedim.

Öncelikle CreateJS Tool nedir ondan bahsedelim. CreateJS Tool’u Adobe Flash CS6 ya eklenti olarak sonradan indirebileceğiniz bir araçtır. Bu araç ile Flash’ta yapmış olduğunuz uygulamaları HTML5 formatında yayınlamanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken http://www.adobe.com/tr/products/flash/flash-to-html5.html adresinden bu aracı indirmek ve kurmak.

Kurma işlemini yaptıktan sonra Flash programını açtığınızda Window->Other Panels ->Toolkit For CreateJS seçerek resimdeki gibi bu toolun paneline ulaşabilirsiniz.

Buraya kadar her şey sorunsuz gözüküyor. Flash’ta yapmış olduğunuz bir uygulamayı ya da animasyonu bu tool aracıyla Publish ettiğinizde Adobe TV’nin sayfasında gösterdiği gibi sorunsuz HTML5′e çeviremiyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken asıl şey mevcut dosyanız Actionscript 2.0 ‘da mı ya da 3.0′da mı geliştirildi.

Eğer 2.0′da geliştirildiyse File->Publish Settings’ten dosyanızın Target’ını en düşük Flash Player 9.0, Script’i de ActionScript 3.0 olarak değiştirmeniz. Daha sonra ActionScript 2.0′da yazılmış kodların 3.0′a uyarlanması gerekecektir. Sayfanızın tamamen ActionScript 3.0 olarak ayarlanmasını sağladıktan sonra bu tool’u kullanmanız gerekecektir. Yoksa tool pek bir işe yaramayacaktır.

Peki dosyamız ActionScript 3.0′da yapılmış bir flash dosyasıysa direk Publish işlemini yapmamız HTML5 formatını almamız için yeterli olacak mıdır? Maalesef ki hayır. Aslında burada hem bu tool’un yetersiz olması hem de mevcut browserların html5 desteğinin yetersiz olması sorun olarak karşımıza çıkıyor. Ben elimdeki ActionScript 2.0 dosyayı 3.0′a çevirerek bu işlemi yaptığımda Chrome’da sorunsuz çalıştırırken, Internet Explorer ve Firefox’ta sorun yaşadım. Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi html5 desteği olmayan browserlar buna en büyük sebep aslında. Bunun kontrolünü http://html5test.com/ adresinden yapmakta yarar var.

Adobe her ne kadar böyle bir güzellik yapsa da, bana göre Flash’tan HTML5′e çevirmek için diğer tool’ları araştırmakta fayda var :)