PMP Sınav Deneyimi

Posted by

PMP sınavı ile ilgili bir önceki yazımda genel bilgileri verdikten sonra kendi sınav çalışma periyodumu ve sınav deneyimimi paylaşmak istedim.

Biraz geçmişe giderek, Proje Yönetimi ile ilk eğitimimi 2013 yılında Türk Telekom aracılığıyla İstanbul Kurumsal Gelişim’den Gökrem Tekir’den aldığımı paylaşabilirim. 5 günlük bu eğitimin, 2 günü Proje Yönetimi Temel Eğitimini, 3 günü ise PMP Sınavına hazırlık eğitimi olarak değerlendirebiliriz. O zaman 4. Edition üzerinden aldığımız eğitim sonrası yoğunluk sebebiyle sertifika sürecine girmemiştim.

Sene 2018 olduğunda hem 4. Edition kaynaklarım hem de 5. Edition değerlendirmelerimle sınava girişi sağladım. Fakat sınavı erken bitirmeme rağmen başarılı olamadığımı gördüm. Aslında buradaki temel sorun testlerde sonuçları iyi çıkan çok güvendiğim domain alanlarında başarısız olduğumu farkettim.

İlk deneyimim böylelikle başarısızlıkla sonuçlanmıştı. İlk deneyimde yaptığım hataları gözden geçirerek, daha ciddi bir çalışma sürecinin faydalı olacağına inandım.

Bu noktada 2019 yılında aldığım PMP sertifikasında aşağıdaki adımları takip ettim.

PMBOK 6. Edition: Kitabı daha önceki deneyimlerimde okumayı tercih etmemiştim, fakat sıkıla sıkıla da olsa kesinlikle okumanız gerekli diye düşünüyorum. Zira buradaki bazı cümleler bile karşınıza net çıkabiliyor. Tabi işin mantığını öğrenmek önemli ama hafızada olması açısından en az 1 kez okumanız gerekli.
Joseph Phillips tarafından online verilen PMP Exam Prep Semina – PMBOK Guide 6 eğitimine katıldım. Uzun soluklu bu eğitime katılmamın temel amacı sınav ile ilgili trick noktaları gözden geçirmekti.

Rita 9.Edition: PMP sınavına hazırlanan kişilere genelde Rita sorularını çözdün mü, Rita’yı okudunmu tarzında sorular PMP Sınavını geçmiş kişiler tarafından gelebiliyor. Rita’yı tamamen okumadım, belli takıldığım noktaları gözden geçirmek ve konu sonlarındaki soruları testmek için kullandım diyebilirim.

PMP Exam Mentor: Android telefonda canım sıkıldıkça konu soruları çözmek için indirdiğim bir uygulama idi. Şahsen süreçlerde girdi, çıktı ve araç & teknikler konusunda hatırınızda kalacak sorular sağlıyor diye düşünüyorum.

Burada 3 konuya dikkat çekmekte fayda var;

  1. Sınava çalışacağınız dil seçiminiz. Eğer Türkçe sınava girecekseniz kesinlikle Türkçe kaynaklarla çalışmanızı yürütünüz.
  2. Sınav ile ilgili bol bol soru çözmeyi unutmayınız. Test sonuçları size durumunuzu gösterecektir. Yeterince iyi olduğunuzu düşünmeden girmeyiniz.
  3. Sürecinizi çok uzun tutmayın. Eğer uzarsa zaten çok konu var çalışmak içinizden gelmeyip bırakabilir tekrar başa sarabilirsiniz. Planlı ve düzenli bir çalışmayla 2 ay gibi bir zamanda yeterli seviyeye ulaşacağınızı düşünüyorum. Bu süreyi 10 güne de sıkıştırıp yoğun çalışarak da yapabilirsiniz tabi.

Sınav Deneyimi

Sınav ile ilgili hazırlıklarımı tamamladıktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde sınava girdim. Sınav yerine erken giderseniz erken içeri alınıp başlayabilirsiniz. İlgili arkadaşlar tarafından sınav yerinde tek tek içeri alınıyorsunuz.

Sınava Türkçe dil desteği de talep ederek girdiğimden, İngilizcesinde emin olamadığım soruları Türkçe de okuyarak teyit ettim. 4 saatlik süre bana fazlasıyla yetti. Hatta ilk deneyimimde 2.5 saatte bitirip çıkmıştım. Bu sefer ise 2.5 saatte bitirip, sorular üzerinden tekrar geçmeyi tercih ettim 🙂

Takıldığınız soruları işaretleyerek tekrar gözden geçirebilirsiniz. Sınav esnasında ihtiyaç için dışarı çıkabilirsiniz, ama süreniz devam ediyor. Bu tarz durumlarda sınav görevlisine el kaldırıp dışarı çıkabilirsiniz. İçeri tekrar girdiğinizde arama süreçlerinden geçiyorsunuz.

4 saat gerçekten uzun bir süre, bu tarzda uzun sınavları sevmeyen benim gibi birisi için daha da sıkıntılı. Ama madem böyle bir hedefiniz var buna katlanmaktan başka şansımız yok 🙂

Sınava girecek arkadaşlara başarılar!