Proje Yönetimi Süreç & Bilgi Alanları

Posted by

Bir önceki yazımda Proje Yönetimi Terminolojisinin temel tanımlamalarından bahsetmiştim. Bu yazım bir önceki yazımın devamı niteliğinde olan Proje Süreçleri, Proje Yönetimi Bilgi Alanları, Çok Sık Kullanılan Terimleri içerecek bir yazı olacak.

Süreç Nedir?

 • Bir sonuca ulaşmak için gerçekleştirilmesi gereken faaliyetler serisine süreç denir. Süreçlerin girdileri (inputs), çıktıları (outputs), araçları ve teknikleri (tools & techniques) vardır. PMP sınavında, proje yönetimi süreçlerinin girdileri, çıktıları, araç ve teknikleri ile ilgili çok fazla soru gelmektedir.

Proje Yönetimi Süreci:  Projenin yönetilmesi için gerekli süreçlere denir.

Ürün Bazlı Süreçler: Proje ürününün belirlenmesi ve oluşması için gerekli olan süreçlere denir. Uygulama alanına göre değişkenlik gösterir.

Proje Yönetimi Süreçlerini Başlangıç, Planlama, Yürütme, İzleme ve Kontrol, Kapanış süreçleri olarak 5 grupta belirtebiliriz. PMP sınavında da başarı düzeyiniz her bir süreç grubundaki başarınıza göre değerlendirilmektedir. 1 süreç grubundan başarısız olursanız sınavdan da otomatik olarak başarısız olursunuz.

Proje Yönetimi 10 Bilgi Alanı ve 5 süreç grubunu içermektedir. 10 Bilgi alanı ve 5 süreç grubu iç içe birbiriyle etkileşimlidir.

Proje Yönetimi Bilgi Alanları Nelerdir?

 1. Entegrasyon Yönetimi
 2. Kapsam Yönetimi
 3. Zaman Yönetimi
 4. Maliyet Yönetimi
 5. Kalite Yönetimi
 6. Kaynak Yönetimi
 7. İletişim Yönetimi
 8. Risk Yönetimi
 9. Tedarik Yönetimi
 10. Paydaş Yönetimi

Vakit buldukça bütün bilgi alanları ile ilgili yazılarımı ayrı ayrı paylaşmayı hedefliyorum.

Biraz da proje yönetiminde çok sık kullanılan terimlerden bahsedelim istiyorum. Temel bu tanımları bilmeniz PMP sınavında sorular esnasında nelerden bahsettiğini anlamanız için önemli olacaktır.

 • Altproje Nedir?: Bir Projenin genellikle kurum dışı veya başka bir departmanca gerçekleştirilecek olan aşaması.
 • Proje Yönetim Ofisi: Kendi alanına giren projelerin merkezi olarak ve koordinasyon içinde yönetimiyle bağlantılı çeşitli sorumluklar üstlenen organizasyonel birim.
 • Organizasyonel Süreç Varlıkları: Organizasyon tarafından kullanılan planlar, süreçler, prosedürler ve bilgi tabanlarıdır.
 • Çevresel İşletme Faktörleri: Proje ekibinin kontrolünde olmayıp projeyi etkileyen, sınırlayan ya da yönlendiren koşullardır.

PMP Sınavında özellikle Organizasyonel Süreç Varlıkları ve Çevresel İşletme Faktörleri ile ilgili sorular ile karşılaşmanız olası. O yüzden bu iki tanımda karışıklık yaşamamanızı tavsiye ederim J

Alt Proje’den bahsetmişken, Program ve Portföy Yönetimi tanımlarından bahsetmemek olmaz.

Program Yönetimi: Tek tek yönetildiğinde sağlanamayan fayda ve kontrolü elde etmek için koordinasyon içerisinde yönetilen bağlantılı bir projeler grubu olarak tanımlanır.

Portföy Yönetimi: Stratejik hedeflere ulaşmak için projelerin, programların, alt-portföylerin ve operasyonların birarada yönetilmesidir.

Portföy, Program ve Proje arasındaki mantığı aşağıdaki resim en iyi şekilde özetler diye düşünüyorum.

Bu yazımda Proje Süreçleri, Proje Yönetimi Bilgi Alanları, Çok Sık Kullanılan Terimler ile ilgili ufak bir girizgah yaptık, bir sonraki yazımda Proje Yönetim Ofisi ve Organizasyon Yapıları ile devam etmeyi planlıyorum.

Keyifli Okumalar 🙂